2019
SCDIBC Malaysia
SCDIBC Hong Kong
SCDIBC Indonesia
2018
SCDIBC Malaysia
SCDIBC Hong Kong
2017
SCDIBC Hong Kong
2016
SCDIBC Hong Kong
2015
SCDIBC Hong Kong
Judges
Ms Julia H. Moon
Mr Stephen Jefferies
Ms Rashna Homji-Jefferies
Ms Madeleine Onne
Ms Courtnae Bowman
Ms Faye Leung
Ms Tasha Wong
Mr Frankie-m Lai
Ms Meifang Lin
Mr Chen Yong Fu
Ms Lai-Sheung Chan
Ms Qiao Yang
Master Class Teachers
Mr Chung-Lin Tseng
Ms Enrica Tseng
Ms Faye Leung
Mr Ko Chun Kwai
Sponsorships
Adler
Baby Spa
Ballet Backstage
DG House
Elementi School
Hong Kong International Youth Dance Festival
Hing Lin International Printing Company Ltd.
Mike's Conservatory
Piu Ngai Dancing Fashion Supply Co.
SBYT Photography
Snow White Dancewear
Taxi Makeup
Winners
Primary A
Gold : PRA008 - Cheng, Britney Pui Lee
Silver : PRA006 - Chiu Long Hin Bosco
Bronze : PRA002 - Angela Karin Iseki
4th Place : PRA004 - Ngai Ching Cherene
5th Place : PRA003 - Tan Song Ying
Primary B
Gold : PRB008 - Suyeon An
Silver : PRB005 - Haywood, Bronwyn Hui
Bronze : PRB003 - Layla Diamond Terrell
4th Place : PRB010 - Vong Sao Wun
5th Place : PRB011 - Leung Kei Yuet, Viola
Junior A
Gold : JRA018 - 許靖昆
Silver : JRA020 - Yubin Hwang
Bronze : JRA022 - Mokrin Choi
4th Place : JRA007 - Yein Yi
5th Place : JRA017 - Yujin Kang
Junior B
Gold : JRB006 - 于航
Silver : JRB008 - 許梓煜
Bronze : JRB001 - Seungah Chung
4th Place : JRB020 - Yeon Oh
5th Place : JRB016 - 徐嘉悅
Senior
Silver : SR008 - Mi-Lee Oh
Silver : SR015 - 陳長樂
Bronze : SR013 - Tessa Moore
4th Place : SR012 - Fan Ka Ki
5th Place : SR002 - Lai Yin Natalie Lu
Duo/Trio
Gold : GRP002 - Tea for two
Silver : GRP005 - My Buddy
Ensemble
Gold : GRP004 - Perception of Nations
Silver : GRP003 - Vivaldi Summer
Bronze : GRP001 - 我們的浪漫組曲
Jury Encouragement Award
Primary A : PRA010 - Lau Chi Tsuen, Bertha
Primary A : PRA009 - Chow Kei Ying, Audrey
Primary B : PRB004 - Kuo Chih Rong
Junior A : JRA001 - Chan Sheung Yin
Junior B : JRB014 - 廖方翹
Special Awards
Outstanding Choreography Award : JRB016 - 徐嘉悅
Outstanding Contemporary Award : SR013 - Tessa Moore
Outstanding Female Award : JRB001 - Seungah Chung
Outstanding Male Award : JRA018 - 許靖昆
Outstanding Performing Award : JRB006 - 于航
Scholarship
The Royal Ballet School
JRA017 - Yujin Kang
English National Ballet School
JRB014 - 廖方翹
Kirov Academy of Ballet of Washington DC
JRA013 - Sofia Yarbrough
The School of Cadence Ballet
Year Round
JRB008 - 許梓煜
JRB012 - 楊晨呈
JRB016 - 徐嘉悅
Full Summer Intensive
JRA003 - Lim Sook Meng
JRA018 - 許靖昆
JRA022 - Mokrin Choi
JRB001 - Seungah Chung
SR012 - Fan Ka Ki
Full Summer Partial
PRA008 - Cheng Britney Pui Lee
PRB004 - Kuo Chih Rong
PRB011 - Leung Kei Yuet, Viola
PRB003 - Layla Diamond Terrell
JRA001 - Chan Sheung Yin
Universal Ballet Academy
JRB002 - 何麗喬
Orlando Ballet School
JRB006 - 于航
The Vassiliev Academy of Classical Ballet
JRB015 - Ng Sing Yiun
JRB019 - Wonjin Choi
JRB021 - 顧哲宇
JRB022 - Jungwon Byun
SR009 - Chan Tsz Ching
SR001 - 張鶴千
SR007 - Ku Wai Shun Crystal
SR004 - Cheng Wei Hung
Hong Kong International Youth Dance Festival
PRA002 - Angela Karin Iseki
PRA006 - Chiu Long Hin Bosco
PRB003 - Layla Diamond Terrell
PRB010 - Vong Sao Wun
JRA001 - Chan Sheung Yin
JRA008 - Ho Yan Yue
JRB017 - Yip Sin Hang
JRB018 - Wan-Yu Tang
SR001 - 張鶴千
SR013 - Tessa Moore
Ballet Backstage and Canaan Dance
PRA001 - Ho Jocelyn Man Kiu
PRA005 - Ng Peony Belle
PRA007 - Esther Tan Ee
PRA009 - Chow Kei Yin, Audrey
PRA010 - Lau Chi Tsuen, Bertha
PRB001 - Michael Heng Lip Khiang
PRB004 - Kuo Chih Rong
PRB006 - Johanne, Hao Yan Grelet
PRB007 - Leung Ka Yu
PRB009 - Wan Ho Yee Chloe
Copyright © 2020 Canaan Dance. All rights reserved