2019
SCDIBC Malaysia
SCDIBC Hong Kong
SCDIBC Indonesia
2018
SCDIBC Malaysia
SCDIBC Hong Kong
2017
SCDIBC Hong Kong
2016
SCDIBC Hong Kong
2015
SCDIBC Hong Kong
2014
YLCIBC
2013
SCDC
Judges
Mr Brian Yoo
Mr Stephen Jefferies
Ms Rashna Homji Jefferies
Mr Chen Yong Fu
Mr Tom Brown
Ms Enrica Tseng
Ms Christina Lai
Ms Tasha Wong
Ms Milla Hsueh
Mr Ko Chun Kwai
Ms Jocelyn Chung
Ms Li Sze Yeung, Justyne
Ms Li Jie
Mr Lai Tak Wai
Ms Yeung Suk Yi
Ms Harriet Chung
Ms Zhu Yan
Ms Yu Hui
Master Class Teachers
Mr Chen Yong Fu
Mr Chung-Lin Tseng
Ms Enrica Tseng
Sponsorships
2INDIGO LTD
Ms. Amy Sung
Baby Spa
Ballet Backstage
Capezio
Ms. Carol To
DG House
Ms. Doris Cheng
Dr. Seto Siu Keung
Elementi Education Organization
Hing Lin International Printing Company Ltd
Ms. Jocelyn Chung
Ms. Lynette Cheng
Piu Ngai Dancing Fashion Supply Co
Mr. Roy Seto
Snow White Dancewear
Taxi Makeup
Y.Y.Chui & Company
Winners
Primary A
Gold : Cherry Lam (Hong Hong) - Camy Academy of Dancing
Silver : Bosco Chiu (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet
Bronze : Caitlyn Baylon (Malaysia) - Aurora Dance & Performing Art Centre
4th Place : Edaline Tan (Singapore) - The Ballet School Singapore
5th Place : 张芷菱Candy.Z (China) - 艾薇芭蕾藝術中心
Top 10 : Hsu Zh Xuan (Taiwan) - 永樂國小
Top 10 : Lam Ching Shun (Hong Kong) - Ulian Chun Academy of Dance
Top 10 : Ngai Ching (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet
Top 10 : Natasya Saffiah Mohamad Salim (Malaysia) - Aurora Dance & Performing Art Centre
Top 10 : Mia Pao (Japan) - Ivy Chung School of Ballet
Primary B
Gold : Soomin Kim (Korea) - Universal Ballet Academy
Silver : Seoyeon Hong (Korea) - Sunhwa Arts School
Bronze : Jisu Seo (Korea) - Sunhwa ArtsSchool
4th Place : Joheun Kim (Korea) - Sunhwa Arts School
5th Place : Heewon Jung (Korea) - Universal Ballet Academy
Top 10 : Christine Li (China) - Broadway Center Shanghai
Top 10 : Katelyn Sims (U.S) - Ballet Centre of Fort Worth
Top 10 : Cheng Britney (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet
Top 10 : Chih Rong Kuo (Taiwan) - Ivy Chung School of Ballet
Top 10 : Ng Pui Nam Ashley (Hong Kong) - HK Camy Academy of Dancing
Junior A
Gold : Keung Ka Ching (Hong Kong) - HK Camy Academy of Dancing
Silver : Sara Tang (Canada) - The School of Cadence Ballet
Bronze : Ha Nhi Tran (Malaysia) - Meadow Ballet Centre
4th Place : Kimberly Weng (Taiwan) - Taipei Junior Ballet Company
5th Place : Huang Jo Han (Taiwan) - 台灣舞伶舞集
Top 10 : Cayce Diggs (U.S) - Ballet Centre of Fort Worth
Top 10 : Nisha Lor Wan Qing (Malaysia) - William and Luisa Danceworld
Top 10 : Leung Viola (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet
Top 10 : Sofia Mosier (U.S) - Ballet Centre of Fort Worth
Top 10 : Crystal Ho (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet
Junior B
Gold : Yoonji Lee (Korea) - Sunhwa Arts High School
Silver : Yerim Lee (Korea) - Kirov Academy of Ballet,Washington DC
Bronze : Hamin Park (Korea) - Sunhwa Arts High School
4th Place : Jayeon Choi (Korea) - Sunhwa Arts High School
5th Place : Anastacia Snyder (U.S) - Ballet Centre of Fort Worth
Top 10 : Wong Chai (Hong Kong) - HK Camy Academy of Dancing
Top 10 : Grace Nayoung Kang (Korea) - Kirov Academy of Ballet,Washington DC
Top 10 : Jaewoon Lim (Korea) - Sunhwa Arts High School
Top 10 : Christy Yip (Hong Kong) - Christine Liao School of Ballet
Top 10 : Cheng Chia Yi (Taiwan) - 竹北高中
Senior
Silver : San Ka Ki (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet
Bronze : Yuen Hennes (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet
4th Place : Yip Sin Hang (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet
5th Place : Cheng Wei Hung (Taiwan)
Duo/Trio
1st Place : Paquita Pas de Trois - Ivy Chung School of Ballet
2nd Place : At the Fair - Aurora Dance & Performing Arts Centre
3rd Place : A moment - Broadway Center Academy
4th Place : La Bayadere - Ivy Chung School of Ballet
5th Place : Memory - Broadway Center Academy
Ensemble
1st Place : Finale Suite Romantique - Ivy Chung School of Ballet
1nd Place : City March - Ivy Chung School of Ballet
3rd Place : The Snow Flakes - Nessa Dance Studio
4th Place : 喜.慶 - Karen Leung Dancing Academy
5th Place : Dance till I die - Ivy Chung School of Ballet
Best Costume Design Award : Shooting Star - Karen Leung Dancing Academy
Group Partnership Award : 喜.慶 - Karen Leung Dancing Academy
Outstanding Performance Award : Annen Polka - Trend Stage Ballet Academy
Outstanding Performer : Lung Abigail Elizabeth - Trend Stage Ballet Academy
Jury Encouragement Award
Angela Karin Iseki (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet
Adia Sofia Admi Shahrul (Mayalsia) - Aurora Dance & Performance Arts Center
游恩綺 Yu En Chi (Taiwan) - 台北青少年芭蕾舞團
王湘婷 Wan Hei Ching (Taiwan) - 永樂國小
Brenners Thomae Chung Ting (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet
Henrietta De Assis (Macau)
Dominic Lor An Zhen (Malaysia) - William & Luisa DanceWorld
Gyeonglin Jang (Korea) - The Dance Studio
Scholarship
The Royal Ballet School
JRB028 Yoonji Lee (Korea) - Sunhwa Arts High School
English National Ballet School
JRB029 Jayeon Choi (Korea) - Sunhwa Arts High School
Kirov Academy of Ballet of Washington DC
JRA005 Keung Ka Ching (Hong Kong) (50%) - HK Camy Academy of Dancing
JRB010 Dominic Lor An Zhen (Malaysia) (50%) - William & Luisa Dance World
JRA001 Ha Nhi Tran (Malaysia) (35%) - Meadow Ballet Centre
JRA006 Sara Tang (Canada) (35%) - The School of Cadence Ballet
JRB027 Wong Chai (Hong Kong) (35%) - HK Camy Academy of Dancing
PRB015 Christine Li (China) (25%) - Broadway Center Shanghai
JRB018 Anastacia Snyder (U.S) (25%) - Ballet Centre of Fort Worth
JRB025 Ajeong Ryu (Korea) (25%) - The Dance Studio
The School of Cadence Ballet
JRA002 Cayce Diggs (U.S) (full) - Ballet Centre of Fort Worth
JRA013 Huang Jo-Han (Taiwan) (full) - 台灣舞伶舞集
JRA014 Nisha Lor Wan Qing (Malaysia) (full) - William and Luisa Dance world
JRA020 Kimberly Weng (Taiwan) (full) - Taipei Junior Ballet Company
PRB006 Chih Rong Kuo (Taiwan) (50%) - Ivy Chung School of Ballet
JRA017 Brenners Thomae Chung Ting (Hong Kong) (50%) - Ivy Chung School of Ballet
JRA004 Liao, Chia-Hsin (Taiwan) (50%) - Taipei junior ballet Company
JRB014 Wong Cheuk Kiu Ivy (Hong Kong) (50%) - Ivy Chung School of Ballet
JRB002 Christy Yip (Hong Kong) (50%) - Christine Liao School of Ballet
JRB015 Yerim Lee (Korea) (50%) - Kirov Academy of Ballet,Washington DC
JRB001 Gyeonglin Jang (Korea) (50%) - The Dance Studio
Universal Ballet Academy (Full Scholarship)
PRA004 Edeline Tan (Singapore) - The Ballet School Singapore
PRA015 Cherry Lam (Hong Kong) - HK Camy Academy of Dancing
PRA016 Chiu Long Hin Bosco (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet
Orlando Ballet School (Full Scholarship)
JRB015 Yerim Lee (Korea) - Kirov Academy of Ballet,Washington DC
The Vassiliev Academy of Classical Ballet
SR007 Cheng Wei Hung (Taiwan) (25%)
SR008 Celia Wan Yu Tang (Taiwan) (25%)
SR011 Yang Ya Yuen (Taiwan) (25%)
SR014 Yuen Hennes Ao Xin (Hong Kong) (25%)
JRA015 Crystal Ho (Hong Kong ) (25%) - Ivy Chung School of Ballet
Ballet Center of Fort Worth (Full Scholarship)
PRA001 Candy Zhang (China) - 艾薇芭蕾艺术中心
PRB005 Chen Yu Chi (Taiwan) - 永樂國小
PRB016 Joheun Kim (Korea) - Sunhwa Arts High School
JRA004 Liao, Chia Hsin (Taiwan) - Taipei junior ballet Company
JRA009 Viola Leung (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet
JRB009 Cheng Chia Yi (Taiwan) - 竹北高中
JRB011 Hilary Leung (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet
SR002 Hsu Fong Ya(Taiwan) - 竹北高中
SR013 Yip Sin Hang (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet
Hong Kong International Youth Dance Festival
PRA018 Arina Lau (Hong Kong) (full) - Ivy Chung School of Ballet
PRA020 Andrew Shields (U.S) (full) - Ballet Centre of Fort Worth
PRB008 Cheng, Britney Pui Lee (Hong Kong) (full) - Ivy Chung School of Ballet
PRB010 Lo Yan Hei Trissie (Hong Kong) (full) - Ivy Chung School of Ballet
JRB006A Lai Pearly Bellita (Hong Kong) (full) - Ivy Chung School of Ballet
JRA007 Kaylea Hudson (U.S) (50%) - Ballet Center of Fort Worth
JRA008 Pai, Hsueh-Erh (Taiwan) (50%) - 臺北市立北安國民中學
JRA021 Ciara Nelson (U.S) (50%) - Ballet Centre of Fort Worth
JRA023 Fiona Shields (U.S) (50%) - Ballet Centre of Fort Worth
JRB019 Wong Sin Wei (Taiwan) (50%) - 台北青少年芭蕾舞團
JRB 024 Kong Ke Xin (Taiwan) (50%) - City Ballet Academy
Ballet Backstage and Canaan Dance
PRA005 Vanessa Tsoi Ying Poon (Hong Kong)
PRA007 Jane Kwan (Hong Kong)
PRA010 Peony Belle Ng (Hong Kong)
PRA012 Lo Ho Lung Jason (Hong Kong)
PRA013 Chan Nuo Rong Norah (Hong Kong)
PRA017 Chow Man Emmy (Hong Kong)
PRA018 Arina Lau (Hong Kong)
PRA020 Andrew Shields (U.S)
PRA021 Elisa Yiyun Wang
PRA022 Magan Shan Shan Wang
PRA023 Lau Chi Tsuen (Hong Kong)
PRA024 Chung Valerie Tsz Ling (Hong Kong)
PRA025 Jocelyn Ho (Hong Kong)
PRA026 So Tsz Ling (Hong Kong)
PRB002 Shuen Nee Tan (Malaysia)
PRB004 Chen Po-Yu (Taiwan)
PRB005 Chen Yu Chi (Taiwan)
PRB009 Chin Yzu Yen (Taiwan)
PRB010 Lo Yan Hei Trissie (Hong Kong)
PRB013 王湘婷 Wan Hei Ching (Taiwan)
Copyright © 2020 Canaan Dance. All rights reserved